Projekt muralu powstał w wyniku konkursu ogłoszonego wśród studentów Akademii Sztuk Pięknych i kierunków plastycznych innych uczelni.
Słupska filharmonia
Przeważająca liczba filharmonii i orkiestr posiada swoich patronów. – Po śmierci Wojciecha Kilara, cztery lata temu, postanowiliśmy imieniem wybitnego kompozytora nazwać naszą Filharmonię. Jest ku temu kilka powodów – informuje Kamila Bilińska z filharmonii Sinfonia Baltica
– Po pierwsze, nasza orkiestra ma na swoim koncie wykonanie wszystkich ważniejszych kompozycji symfonicznych twórcy. Po drugie, interpretacja jego Missa pro pace przedstawiona przez orkiestrę, solistów i chóry pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza w 2002 roku w gdańskim kościele p.w. Bożego Ciała została wysoko oceniona przez samego kompozytora. Od tego roku i od tego wykonania zaczęły się nasze bliskie spotkania z Kilarem.
Słupskiej publiczności przedstawiliśmy: Krzesanego, Angelusa, Kościelec, Orawę, Exodus, Victorię, September Symphony, Uwerturę uroczystą, oba Koncerty fortepianowe.
Wielokrotnie wykonywaliśmy jego muzykę filmową. W 1991 roku poświęciliśmy muzyce filmowej Kilara duży koncert monograficzny. To wszystko dało asumpt do ostatecznego kroku, jakim był wybór kompozytora na patrona instytucji.
Mural na filharmonii
Autorką muralu, który ozdobi boczną ścianę Filharmonii, jest Iza Szulc, studentka grafiki warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi 11 września o godz. 20.00 przed koncertem muzyki kompozytora, który będzie wydarzeniem towarzyszącym 51. Festiwalowi Pianistyki Polskiej.
Koncert odbędzie się o godz. 20.30, a jego ważnym punktem będzie nadanie Filharmonii imienia Wojciecha Kilara.
Jest to pierwszy Koncert Jubileuszowy zaprezentowany w ramach cyklu Mistrzowie Muzyki, którego realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Słupska. W programie koncertu znajdzie się III Symfonia September Symphony, którą Kilar skomponował pod wpływem terrorystycznego ataku na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku (stąd wybór daty koncertu).
Dopełnieniem symfonii będzie słynna Orawa, efektowny utwór wykonywany przez orkiestrę smyczkową, oparty na motywach góralskich, po które tak chętnie sięgał kompozytor. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica poprowadzi jej dyrektor Bohdan Jarmołowicz.
Źródło: 10minut.tv